9 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠ. 5
10 ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛ. -2

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΙΤΛΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε 30-22 στον 1ο τελικό τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών
Μία… ανάσα από την κατάκτηση του 6ου συνεχόμενου πρωτάθλημα της και του 4ου της νταμπλ βρίσκεται η Ορμή Λουξ. Η ομάδα της Πάτρας επικράτησε 30-22 του Μέγα Αλέξανδρου στο «Δ. Τόφαλος» στον 1ο τελικό της Α1 Γυναικών ΟΠΑΠ και έγινε το φαβορί και για τον φετινό τίτλο.
Οι «Λέαινες» ήταν σαφώς καλύτερες από την σκληροτράχηλη ομάδα του Κύρου Σαράφη, που ήταν η ευχάριστη έκπληξη της φετινής χρονιάς, αποκλείοντας την Κυπελλούχο Νέα Ιωνία στα ημιτελικά. Η ομάδα του Ζλάτκο Πετρονίγεβιτς προηγήθηκε 11-6 στο
17’, αλλά οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 11-8 και παρέμειναν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κοντά στο σκορ (16-13). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ορμή ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε 19-14 στο 35’ και στην συνέχεια διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, όπου και προηγήθηκε με 8 τέρματα διαφορά (29-21). Τελικά πήρε τη νίκη με 30-22 και μαζί σημαντικό πλεονέκτημα για την ρεβάνς του ερχόμενου Σαββάτου στα Γιαννιτσά.
*Στο 15’΄χτύπησε στο πόδι η Καράγιωργα και δεν ξαναπέρασε στο παιχνίδι.
ΑΣΕ ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 30-22
Τα δεκάλεπτα: 6-5, 12-9, 16-13 (ημχ.), 20-16, 25-20, 30-22
ΟΡΜΗ ΛΟΥΞ (Ζλάτκο Πετρονίγεβιτς): Καλασνίκοβα, Μαρλαφέκα, Παπαδοπούλου Αν. Καράγιωργα 3, Ευαγγελίδου 3, Στράτου 3, Ζιλινσκάιτε, Παπάζογλου, Στανκούτε 3, Πένεφ 6, Κασάπη, Βαφειάδου 5, Στρατάκη 7, Αποστολοπούλου.
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Κύρος Σαράφης): Γιαντσή, Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη 4, Παπαδοπούλου Ι., Γεωργιάδου 1, Πιπιλακίδου, Παπαδοπούλου Μ. 3, Ιωαννίδου 2, Τσιτσούκη, Αναστασίου 4, Παρασκευαΐδου. Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 3-6, πέναλτι: 4/4-4/4.
Συνέντευξη Τύπου
Κύρος Σαράφης
(τεχνικός Μεγάλου Αλεξάνδρου): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Ορμή. Κέρδισε δίκαια. Εμείς προσπαθήσαμε να αντέξουμε στην πίεση, αλλά φάνηκε πως δεν τα καταφέρουμε. Δείξαμε πως ίσως δεν ήμασταν προετοιμασμένοι για ένα τέτοιο παιχνίδι. Είμαστε μια ομάδα με χαμηλότερο ύψος από την Ορμή και η άμυνα 6-0 μας δυσκόλεψε πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι πως παίζεις όσο σου επιτρέπει η άλλη ομάδα. Το σκορ αντικατοπτρίζει την διαφορά δυναμικότητας. Κάναμε μια πορεία που κανείς δεν την περίμενε. Είμαστε ευχαριστημένοι που φτάσαμε μέχρι τον τελικό».
Ζλάτκο Πετρονίγεβιτς (προπονητής Ορμής): «Δεν ξέραμε πολλά πράγματα για τον αντίπαλο μας διότι δεν παίξαμε μαζί στο πρωτάθλημα. Προετοιμαστήκαμε όπως σε όλα τα ματς. Στο πρώτο ημίχρονο κατάλαβα ότι ο Μέγας Αλέξανδρος δεν έχει σουτέρ και προσπαθεί να παίζει συνέχεια με δεύτερο πίβοτ, αλλά για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις πολύ καλή ομάδα και γεμάτο ρόστερ. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους μας που έφτασαν μέχρι τον τελικό».
Τάνια Πένεφ (πλέι μέικερ Ορμής): «Συγχαρητήρια στον Μέγα Αλέξανδρο για την πορεία του. Εμείς κερδίσαμε γιατί στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλή άμυνα, ενώ πετύχαμε εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό. Το δεύτερο ματς θα είναι ένα άλλο παιχνίδι».
Λευκή Γιαντσή (τερματοφύλακας Μεγάλου Αλεξάνδρου): «Δεν έχουμε εμπειρία από τέτοια ματς. Δεν παίξαμε όπως συνηθίζουμε. Ίσως λόγω κούρασης να μην αποδώσαμε όπως έπρεπε. Υπάρχει απογοήτευση για την εμφάνιση όχι για την ήττα. Ήταν μεγάλη επιτυχία που φτάσαμε ως εδώ, χωρίς πόρους, χωρίς μεγάλα ονόματα. Επιφυλασσόμαστε για ένα καλό ματς στη ρεβάνς».
Άννα Στράτου (αρχηγός Ορμής): «Παρά την απειρία τους, οι αντίπαλοι μας ήταν μια αντάξια ομάδα για τον τελικό. Σήμερα κάναμε το πρώτο βήμα. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε τον ρυθμό μας. Θα πάμε για την νίκη και στα Γιαννιτσά».

Σάββατο, 3 Μαρτίου 2012

«Μίλησαν» τα φαβορί -Αποτελέσματα-Βαθμολογία

Οι «μεγάλοι» είχαν τον πρώτο λόγο στις αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στην Α1 χάντμπολ ανδρών. Στο... ρελαντί ο Διομήδης τον Άρη, τράβηξε 45άρι η ΑΕΚ στον Κύδωνα, συνέχισε το σερί ο ΠΑΟΚ.
Στο Άργος, ο πρωτοπόρος Διομήδης δεν δυσκολεύτηκε να προσθέσει μια ακόμη επιτυχία στο ενεργητικό του. Οι «λύκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ουρόσεβιτς, ο οποίος είχε έναν μικροτραυματισμό και αλλά και με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, έφτασαν χωρίς πρόβλημα στη νίκη με 31-15 επί του Άρη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο της αναμέτρηση.
Ρεκόρ για την ΑΕΚΚαταιγιστική και η ΑΕΚ στο κλειστό του Μενιδίου, παρά τις απουσίες. Η Ένωση αγωνίστηκε χωρίς τους Κουλούρη και Παπαδόπουλου που απουσίαζαν για προσωπικούς λόγους, αυτό όμως δεν την εμπόδισε να τραβήξει... 45άρι κόντρα στον ουραγό Κύδωνα Χανίων, επικρατώντας με 45-27. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας με τα 45 τέρματα σημείωσε ρεκόρ συγκομιδής τερμάτων σε ένα ματς για την φετινή σεζόν, ξεπερνώντας τα 42 του Αερωπού Έδεσσας κόντρα και πάλι στον Κύδωνα (42-21). Ρεκόρ, όμως, έκαναν και οι Κρητικοί καθώς τα 27 τέρματα είναι τα περισσότερα που έχουν πετύχει μέχρι σήμερα. Το προηγούμενο ρεκόρ τους ήταν 25, κόντρα στον Πανελλήνιο.
Ακάθεκτος ο ΠΑΟΚΣτη Θεσσαλονίκη, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί που «τρέχει» σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, πετυχαίνοντας την 14η διαδοχική νίκη του. Ο Δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε 31-27 του Αερωπού Έδεσσας στη Μίκρα, σε ένα ματς που κρίθηκε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 20-14, διατηρώντας μέχρι τέλους το προβάδισμα.
«Φρένο» στο Φίλιππο η ΧΑΝΘΗ ΧΑΝΘ ήταν η μοναδική που έσπασε τη... μονοτονία στις νίκες των γηπεδούχων, περνώντας νικηφόρα από τη Βέροια κόντρα στον τοπικό Φίλιππο. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να βάλουν «φρένο» στο μικρό σερί των τριών διαδοχικών θετικών αποτελεσμάτων των ερυθρολεύκων, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα με 25-22.
Εύκολα ο ΓΑΣ ΚιλκίςΕύκολο απόγευμα πέρασε και ο ΓΑΣ Κιλκίς, καθώς εξασφάλισε με χαρακτηριστική άνεση τους δύο βαθμούς, επικρατώντας του Πανελληνίου με 30-17.
Τα αποτελέσματα
ΔΙΟΜΗΔΗΣ-ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 31-15
Τα δεκάλεπτα: 6-3, 9-6, 17-7 (ημχ.), 22-8, 26-12, 31-15
Διομήδης (Δημήτρης Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 4, Μεγαλοοικονόμου 4, Κρεμαστιώτης 3, Πασσιάς 3, Πριόβολος 4, Μουζακιώτης, Μάλλιος 1, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 6, Σαμαράς 3, Κοντούλης 1, Σπέντζος, Τάσκοβιτς 2.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Ρηγάκης 2, Κουρής, Αντωνόπουλος, Μελετάκος 2, Γρηγοράκης 3, Αντύπας, Νιαρχάκος 1, Χρηματόπουλος, Μπουλούμπασης 2, Τριάντης, Μουρελάτος 1, Κλημανόγλου, Χρόνης, Γραμματικόπουλος 4.
Διαιτητές: Μεντζελόπουλος-Βέργος Δίλεπτα: 6-7 Πέναλτι: 2/4-1/5
ΑΕΚ-ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 45-27Τα δεκάλεπτα: 8-3, 15-6, 24-9 (ημχ.), 30-14, 35-21, 45-27
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος 6, Βακάλης 4, Κοκολοδημητράκης 3, Κόντης 4, Σύγγάρης, Ασαρίδης, Οικονόμου 4, Τσαούσης 4, Τούτσης 1, Ζαχάρης 5, Μαξίμοβιτς 3.
ΚΥΔΩΝ (Ηλίας Κιναλόπουλος): Ρηγάτος, Γουλάς, Φαλτσέτας 11, Σπυρλιδάκης 3, Γρηγοράκης 2, Κοκολοδημητράκης 6, Παϊζάκης 5, Μιχελάκης, Οικονομάκης, Καφφάτος Κ.
Διαιτητές: Γούσιας-Κουτσός Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 2/2- 0/0
ΠΑΟΚ-ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ 31-27Τα δεκάλεπτα: 4-5, 9-9, 15-11 (ημχ.), 20-14, 25-18, 31-27
ΠΑΟΚ (Στέλιος Υετίων): Παλάσκας, Γουργούμης, Κοκκώνης 8, Κνέζεβιτς, Αποστολίδης Π. 3, Πετρίδης 2, Ανγκελόφσκι 2, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 5, Σεβαστίδης 2, Τάτσης 2, Κεσίδης 4, Πίτσιος 1,Αποστολίδης Β.
Αερωπός Εδεσσας (Χρήστος Τζουβάρας): Τζουβάρας Π. 2, Γιόσμου 7, Μισαηλίδης 2, Αρβανιτίδης, Κυριακού 1, Τσάτσος 9, Τζουβάρας Φ. 2, Τσάπας 3, Μούσιος 1, Μίλτσεφ, Βαφειάδης, Γκίνης, Αθανασίου
Διαιτητές: Τόλιος- Θεοδοσάκης, Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 4/4-4/5
ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β.-ΧΑΝΘ 22-25Τα δεκάλεπτα: 4-4, 7-7, 11-10 (ημχ.), 16-18, 17-22, 22-25
Φίλιππος (Απόστολος Ντέλας): Ζλατάνος, Αρβανιτίδης 1, Δεληγιάννης 4, Κορωνάς Κ., Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος 2, Δομπρής, Κουρουμλίδης 4, Κωστακίδης Α., Κωσταράκης 1, Μάντζος, Μπαντής 9, Παπαδόπουλος 1, Ρεμπελάκος.
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παντελίδης 5, Σπυρόπουλος 3, Τσαβδάρης, Τίκος, Κοκτσίδης 1, Ιωαννίδης, Ορφανουδάκης, Σαρηγιαννίδης, Αργυρίου 2, Ευαγγελίδης 6, Κουτσικόπουλος 2, Κεσίδης 3, Λάππας 2, Ανανιάδης 1
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 2/3-2/4
ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 30-17Τα δεκάλεπτα: 2-4, 8-5, 17-8 (ημχ.), 23-10, 26-14, 30-17
ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Γκιντίδης 2, Κυπραίος 6, Μέτσης 4, Λασκάκης 1, Δεληγιάννης 5, Δημάκης 1, Σιμιτζής 1, Μίγκας 5, Γεωργιάδης 3, Τοκατζόγλου 2, Χατζηαγαπίου, Σκάρλος, Πίτος, Κριεζής.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Δημήτρης Σκάρλος): Σκοδριάνος 1, Βελίτσιάνος 5, Σαμαράς 3, Χατσίκας 2, Παπανίκος 2, Λεωνίδας 4, Τζανακάκης, Ντράσα, Κίλντι, Παρασκευαϊδης, Γερουλάνος Τ., Παπακώστας, Γερουλάνος Κ., Μαυροφρίδης.

(Photo: Action Images).
Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στη φετινή Α1 χάντμπολ των γυναικών έκανε το Σάββατο η Νέα Ιωνία. Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 25-19 του ΠΑΟΚ στην έδρα της, στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 3-4 της διοργάνωσης και θα χρειαστεί να χάσει με 7 γκολ διαφορά στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης.
Ο «Δικέφαλος» αγωνίστηκε χωρίς τη βασική του πλέι μέικερ, Μάρθα Λογδανίδου, η οποία ήταν τραυματίας, οπότε ήταν λογικό να αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση.
Τα δεκάλεπτα: 4-3, 9-5, 15-10 (ημχ.), 19-12, 20-16, 25-19
Ν. Ιωνία
(Σοφία Ναϊσίδου): Μαυρογιώργη Δ., Μαυρογιώργη Ζ., Μαυρογιώργη Ν. 4, Λαφάρα, Παπανικολάου 1, Μίλκοβιτς 2, Μασμανίδου 2, Βοϊτοβιτς Κ., Σλιάκοβα 9, Βοϊτοβιτς Α., Μακρή 2, Τσάκαλου 5, Χρυσή, Κοντοστέργιου
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Σμαρδέλη 1, Νούλα 4, Κακούτη, Τραΐκοβιτς 10, Ξενοφώντος 1, Κολονιάρι, Τζιώτα, Σημαιοφορίδου, Χαντζάκη, Τραπεζανλή, Λογδανίδου, Προκοπίδου 3, Βασιλειάδου

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης

ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Ο ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ

Οι «Λύκοι» επικράτησαν με 31-15 του Άρη Νίκαιας
Χωρίς τον Ουρόσεβιτς που έχει έναν μικροτραυματισμό και με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του, ο Διομήδης δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Άρη Νίκαιας με 31-15. Οι «Λύκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το 1ο ημίχρονο και παρά το ότι έπαιξαν αρκετοί νεαροί παίκτες η άμυνα τους διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα, εξάλλου είναι χαρακτηριστικό πως είχαν δεχθεί μόλις 8 γκολ στα πρώτα 40 λεπτά.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ-ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 31-15Τα δεκάλεπτα: 6-3, 9-6, 17-7 (ημχ.), 22-8, 26-12, 31-15

ΒΡΙΣΚΕΙ ΡΥΘΜΟ Η ΧΑΝΘ

Πηγή:  http://hatzi-handball.blogspot.com    Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε στη Βέροια τον φορμαρισμένο Φίλιππο με 25-22
Στοπ στο μίνι σερί του Φιλίππου Βέροιας έβαλε η ΧΑΝΘ, η οποία με την σειρά της πέτυχε την 3η νίκη της στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια της. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη επιβλήθηκε με 25-22, δείχνοντας πως έστω και αργά αρχίζει να βρίσκει τον ρυθμό της. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με εναλλαγές στην πρωτοπορία αλλά στο δεύτερο η ΧΑΝΘ πήρε προβάδισμα στο 36’ με «όπλο» την άμυνα και δεν το έχασε ποτέ με τη διαφορά να φτάνει στο 17-22 στο 50’ Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήραν τους δύο πόντους.