Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2011

ΔΙΟΜΗΔΗΣ - ΧΑΝΘ 34-25

Εύκολη νίκη για τον Διομήδη που επικράτησε της ΧΑΝΘ με 34-25. Οι Λύκοι με ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα προηγήθηκαν με 9-1 στο 11', με την ομάδα της ΧΑΝΘ να πλησιάζει στο 13-11 στο 24'. Στο σημείο αυτό ο Διομήδης αφυπνήστηκε και με ενα σερί 5-0 πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενος 18-11. Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουμε στο τελικό 34-25 που ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Δημητρούλια.
Τα δεκάλεπτα: 8-1, 12-6, 18-11 (ημ.), 23-13, 28-17, 34-25
Διομήδης (Δ. Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 5, Μεγαλοοικονόμου, Κρεμαστιώτης 2, Πασσιάς 1, Μάλλιος 4, Νούνγκοβιτς, Μαραγκός 4, Σαμαράς 7 , Κοντούλης, Σπέντζος 1, Ουρόσεβιτς, Τάσκοβιτς 7, Μούγιτς 3
ΧΑΝΘ (Στ. Σεϊρεκίδης): Τίκος Τσαβδάρης, Σπυρόπουλος 1, Σαρηγιαννίδης, Κοκτσίδης 1, Λάππας 6, Κεσίδης 6, Ναουμίδης 1, Κουτσικόπουλος 5, Ευαγγελίδης 1, Ορφανουδάκης, Αργυρίου 1, Ανανιάδης 2, Παντελίδης 1
Πεν 2/2-2/3 Διλ: 6-7

ΦΙΛΙΠΠΟΣ - ΔΟΥΚΑΣ 21-22

Tην ήττα με 21-22 από τον Δούκα γνώρισε ο Φίλιππος, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής. Οι Βεροιώτες παρά τις απουσίες τους, πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερολέπτο αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο γκολ.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, είχαν περισσότερες λύσεις και διατήρησαν σε όλο το ματς το προβάδισμα (πλην μιας φοράς που ισοφάρισε ο Φίλιππος). Στο πρώτο μέρος ο Δούκας με επιθετική απειλή τον Μαστορογιάννη, προηγήθηκε με 4-8 στο 15' αλλά ο Φίλιππος απάντησε και πλησίασε σε 7-8 στο 22'. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο Δούκας με λύσεις στην επίθεση, διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και ισοφάρισαν με γκολ του
Κωστακίδη στο 34' (13-13). Μέχρι εκεί ήταν όμως το ξέσπασμά τους. Ο Δούκας αντέδρασε και με σερί 0-5 προηγήθηκε εκ νέου με 13-18 στο 41'. Ο Φίλιππος προσπάθησε να διεκδικήσει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πλησίασε σιγά σιγά στο σκορ και στο 57' μείωσε σε 19-21. Στο κρίσιμο τελευαίο τρίλεπτο ο Δούκας ήταν πιο ψύχραιμος και διατήρησε το προβάδισμα.
Δεκάλεπτα: 2-3, 6-8, 10-13, 13-16, 15-20, 21-22
Πέναλτι: 1/2 , 2/2
Δίλεπτες: 2/3
Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης
ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Δέλιος, Κορωνάς, Μπαντής 6, Δεληγιάννης 4, Παπαδόπουλος 1, Ντομπρόκοβιτς, Μάντζος 3, Κουρουμλίδης 1, Κωσταράκης, Αρβανιτίδης, Δομπρής, Δραγκόλας, Κωστακίδης Π. 2, Δάσκαλος 4.
ΔΟΥΚΑΣ: Γεωργίου 2, Τόμπρος 1, Τζιράς 1, Γκέρτσος 3, Παπαδιονυσίου, Νικολαΐδης 2, Αργυράκης, Γεωργιάδης, Τσακνής, Μαγκαφουράκης, Μαστορογιάννης 8, Κοτελίδας, Ακάλεστος 5.

Η ΕΑΧ Χανιά στη “μάχη” της Α2 χάντμπολ γυναικών

Την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου αρχίζει τελικά το πρωτάθλημα της Α2 χάντμπολ γυναικών και η ΕΑΧ Χανιά παίζει (4μμ) εκτός έδρας με το Καματερό, στην πρεμιέρα του Α' υποομίλου στον 1ο όμιλο. Στο άλλο παιχνίδι θα βρεθούν αντίπαλοι η Αναγ. Βύρωνα με τον Αργολικό.
Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σύμφωνα με το πρόγραμμα που ανακοινώθηκε, αφού τελικά δεν συμφώνησαν όλες οι ομάδες στη χρονική επιμήκυνση της διοργάνωσης.