Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2011

Πρόκριση για την ΑΕΚ με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο

Η «Ένωση» επιβλήθηκε 32-24 της μαχητικής ΧΑΝΘ με 13 γκολ του Χριστόφορου Μπακαούκα και ένα εξαιρετικό από το ένα τέρμα στο άλλο του Δημήτρη Καφφάτου!
Χωρίς έξι βασικά της στελέχη η ΧΑΝΘ αποδείχθηκε σκληρό «καρύδι» για την ΑΕΚ στον 1ο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας. Η «Ενωση» επιβλήθηκε με 32-24 της ομάδας από την Θεσσαλονίκη στο κλειστό του Βύρωνα μπροστά σε 500 φιλάθλους. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη παρατάχθηκε με σύνθεση ανάγκης λόγω των απουσιών των Κουτσικόπουλου, Κοκτσίδη, Παντελίδη (τραυματίες), Λάππα (τροχαίο), Τσαβδάρη (επαγγελματικές υποχρεώσεις) και Κεσίδη (προσωπικοί λόγοι), αλλά ήταν ιδιαιτέρως μαχητική, καθώς για ένα και πλέον ημίχρονο κόντραρε στα ίσια την πρωταθλήτρια Ελλάδας. Η ΑΕΚ κρατούσε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο πρώτο ημίχρονο με την μέγιστη διαφορά να είναι στα 2 γκολ (7-5, 8-6, 9-8, 10-8). Η ΧΑΝΘ με τον πίβοτ Αργυρίου και τον αριστερό ίντερ Ευαγγελίδη έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση και κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει 10-10 στο 22’ και να περάσει μπροστά 11-12 στο 25’ με τον Ανανιάδη. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν ξανά το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 14-13 με πέναλτι του Μπακαούκα. Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αφού το 16-13 στο 33’ έγινε γρήγορα 16-15 στο 35’. «Κλειδί» της νίκης για την ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη ήταν το τετράλεπτο 37-41, όταν η ΑΕΚ με ένα σερί 4-0 μετέτρεψε το 17-16 σε 21-16 με γκολ των Κοκολοδημητράκη, Παπαδόπουλου, Μπακαούκα και Μαξίμοβιτς. Μεγάλη συμβολή στην διαφορά των 5 γκολ είχαν οι επεμβάσεις του τερματοφύλακα Δημήτρη Καφφάτου που είχε περάσει στο 40’ στη θέση του Ευγένιου Κουλούρη και ενώ το σκορ ήταν 19-16. Ο διεθνής πορτιέρο μάλιστα τελείωσε το ματς με 50% ποσοστό αποκρούσεων αφού είχε 8/16! Η πρωταθλήτρια Ελλάδας διατήρησε στο επόμενο δεκάλεπτο την διαφορά ασφαλείας (23-18, 26-22, 29-24) και την διεύρυνε μάλιστα προς το τέλος του ματς με εύκολα γκολ στην κόντρα, κυρίως από τον Μπακαούκα, ο οποίος έφτασε τα 13 γκολ. Το… κερασάκι στην τούρτα (32-24) έβαλε με ένα καταπληκτικό γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο ο Δημήτρης Καφφάτος (είδε εκτός εστίας τον Ορφανουδάκη) 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Στον 2ο γύρο η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας για την πρόκριση στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Αναγέννηση Βύρωνα- ΑΣΕ Δούκα που αναμετρούνται στο κλειστό του Βύρωνα στις 18:30.
Δηλώσεις
Γιάννης Αρβανίτης (προπονητής ΑΕΚ): «Κάπως έτσι το περίμενα το παιχνίδι. Καμία φορά οι απουσίες έχουν και ευεργετικά αποτελέσματα, συσπειρώνουν μια ομάδα και μεγαλώνουν την προσοχή. Η ΧΑΝΘ δεν ήρθε εδώ για να χάσει. Αν θα κερδίζαμε θα ήταν στην κόπωση και στην έλλειψη αλλαγών. Δεν πρόκειται για μια εύκολη ομάδα. Γενικά δεν είχαμε καλή λειτουργία στην άμυνα, ειδικότερα στο πίβοτ. Η άμυνα στέκεται καλύτερα στο κέντρο, αλλά αυτή τη φορά δεν ήταν καλή, είχαμε όμως καλύτερη αντεπίθεση σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Σε κάποια παιχνίδια χαλάμε ένα κομμάτι και φτιάχνουμε ένα άλλο».
Στέλιος Σεϊρεκίδης (τεχνικός ΧΑΝΘ): «Όπως ήταν η ομάδα, απέδωσε αυτό που μπορούσε καλύτερα ο καθένας μέσα σε ομαδικό επίπεδο. Δεν στεκόμαστε στις ελλείψεις, τα παιδιά έδειξαν πολλά καλά στοιχεία. Ο Ναουμίδης δεν έχει δώσει μέχρι στιγμής αυτά που μπορεί, αλλά σε αυτό το ματς είχε καλή παρουσία. Εχει τα στοιχεία και μπορεί να ανεβάσει την ποιότητα του σε υψηλότερα στάνταρ».
ΑΕΚ- ΧΑΝΘ 32-24
Τα δεκάλεπτα: 6-5, 9-8, 14-13 (ημχ), 19-16, 25-21, 32-24
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος 1, Μπακαούκας 13, Γεωργιάδης 1, Γιαννόπουλος 3, Κοκολοδημητράκης 2, Κουλούρης, Κόντης 1, Ασαρίδης 1, Οικονόμου, Τούτσης, Ζαχάρης 1, Παπαδόπουλος 4, Τσαούσης 2, Μαξίμοβιτς 3.
ΧΑΝΘ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Τίκος, Σαρηγιαννίδης 1, Σπυρόπουλος 2, Ναουμίδης 2, Ιωαννίδης, Ευαγγελίδης 6, Ορφανουδάκης, Αργυρίου 10, Ανανιάδης 2, Παπαδόπουλος 1.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 5-3, πέναλτι: 5/5-1/2.